Časté otázky a odpovědi

U koho je možné léčit obezitu pomocí operace?

Chirurgická léčba obezity (bariatricko-metabolická chirurgie) je určena pro velmi obézní pacienty, u kterých selhala konzervativní léčba. Operace je vhodná pro pacienty s indexem tělesné hmotnosti (BMI) minimálně 40, pokud nemají žádné zdravotní potíže. Pro pacienty s BMI minimálně 35, pokud trpí nějakým onemocněním a dle nových doporučení stačí u některých diabetiků 2. typu BMI 30. Chirurgická léčba obezity může v dlouhodobém horizontu zachránit pacientům život. Mnoho pacientů, kteří prodělali bariatricko-metabolický zákrok, se shoduje, že měli jít na operaci dříve.

Jakou operaci mi lékař doporučí?

V současné době se provádí několik typů bariatrických operací a volba výkonu závisí na vaší hmotnosti, tedy stupni obezity, na celkovém zdravotním stavu i dalších onemocněních, s kterými se léčíte. O typu operace rozhoduje vždy tým lékařů složený z různých specialistů a každý pacient se posuzuje individuálně.

Je možné, že po bariatrické operaci opět ztloustnu?

Ano, obezita se po operaci může vrátit. Zásadní je, abyste po operaci dodržoval všechna stravovací a režimová doporučení. Na rozvoji obezity se podílí mnoho faktorů, ale bez poctivé snahy pacienta nemá ani úspěšná operace trvalý efekt. Pravidelná pohybová aktivita významně zlepšuje redukci hmotnosti a přispívá k celkovému pocitu zdraví.

Co mám od operace očekávat?

Cílem operace je nastartovat nový životní styl, přimět pacienty ke změně životosprávy a díky rychlému snižování hmotnosti jim umožnit aktivnější život, kterým dále podpoří hubnutí po operaci. Váhový úbytek po operaci významně zlepšuje zdravotní stav, pacientům se mimo jiné zlepšuje cukrovka, hodnoty krevního cukru se vrací do normálu a snižuje se riziko srdečních a cévních nemocí.

Chtěla bych obezitu řešit operací, ale bojím se jí. Je operace bezpečná?

Každá operace představuje pro organismus zátěž, ale váš ošetřující lékař všechna případná rizika pečlivě zhodnotí a přizpůsobí tomu výběr typu operace. Tím se minimalizují případné komplikace v průběhu operace i po ní. Před operací vás čeká řada různých předoperačních vyšetření, která mají za cíl zajistit podmínky pro bezproblémový průběh operace. Neobávejte se zeptat, kolik operací se na vybraném pracovišti provádí. Kvalitní, dostatečně erudované pracoviště, by mělo vykonat 50 až 100 operací daného typu ročně.

Slyšel jsem, že po operaci budu muset držet dietu. Je to pravda?

Krátce po operaci budete mít předepsanou tekutou a kašovitou stravu. Postupně ale budete moci zařazovat běžná jídla. Pacientům po bariatrických operacích se změní chutě a většinou je nelákají sladká a mastná jídla. Dietu tak neprovází obávané odříkání a nebývá nutné ani opakované poučování od lékaře-dietologa. Čím jednodušší bariatricko-metabolickou operaci pacienti podstoupí, tím více si musí sami hlídat stravování a tím vyšší je u nich riziko, že jejich hmotnost opět poroste. V dlouhodobém horizontu je po operaci potřeba vyhýbat se všem nezdravým stravovacím návykům a do jídelníčku se musí zařazovat všechny živiny. Základní složky potravy (bílkoviny, cukry, tuky) by měly být ve správném poměru a v množství odpovídajícím potřebám vašeho organismu.

Kdo bude o mne po operaci pečovat?

Po operaci o vás bude pečovat tým lékařů, a to chirurg, nutriční terapeut, dle potřeby obezitolog, psycholog, ale také praktický lékař, diabetolog, případně další lékaři dle vývoje zdravotního stavu.