Pacientské příběhy

S dalšími příběhy se můžete seznámit ve Facebookové skupině mojelecbaobezity.cz

Příběh slečny Terezy – po gastrickém bypassu

Příběh paní Marie – po gastrickém bypassu

 

obezitaPavlína, 34 let

Pavlíně je 34 let a v roce 2019 podstoupila gastrický bypass. „Rozhodnutí podstoupit bariatrii nikdy nebudu litovat, snad jen toho, že jsem nešla dříve.“ Pavlíny počáteční váha byla 125 kg, při výšce 170 cm (BMI 43,4 – morbidní obezita). Nyní má váhu 83 kg (BMI 28,7 – nadváha).

„Nikdy jsem nebyla žádný hubeňour, ale také jsem nebyla žádný tlouštík. Při výšce 170 cm se moje váha pohybovala v rozmezí od 80 do 85 kg. Zlom nastal po seznámení s přítelem (nyní manželem), kdy jsem se k němu přestěhovala a půl roku nemohla najít práci. V novém městě, kde jsem nikoho neznala, a navíc byla bez práce, šla kila najednou nahoru, což bylo způsobené tím, že jsem seděla celé dny doma a maximálně jsem šla na procházku se psem.

číst celý příběh

 

 

obezitaŠtěpán, 29 let

Štěpán měl kvůli obezitě zdravotní problémy a extrémní hmotnost mu narušovala také osobní život. Bariatrický zákrok mu pomohl s návratem do aktivního života.

Štěpán pracuje devět let pro řetězec restaurací s rychlým občerstvením. Základ jeho jídelníčku v minulosti tvořila právě strava z rychlého občerstvení, nevěnoval se aktivně žádnému sportu, a to přispělo k jeho obezitě.
Přestože začal chodit do posilovny a vyzkoušel různá cvičení, nedařilo se mu zhubnout. Coby astmatik měl navíc velké problémy s dýcháním a musel pravidelně užívat léky. Obezita se podepsala i na jeho nízkém sebevědomí. Styděl se za svou velikost a za to, že vypadá jinak než ostatní. Jeho kamarádi se často věnovali vodním sportům, ale Štěpán se kvůli svojí hmotnosti nemohl většiny aktivit účastnit.
Zlomový okamžik nastal, když měl jít svému kamarádovi za svědka na svatbě a zjistil, že se nevejde do žádného vhodného oblečení. Tehdy Štěpán vyhledal odborníka na bariatrickou chirurgii a rozhodl se pro chirurgickou léčbu obezity. O svém rozhodnutí říká, že nebylo jednoduché, protože mu lékař při operaci odstranil velkou část žaludku, ale zákrok byl velmi úspěšný. Štěpán zhubnul, cítí se výborně a po operaci se mu také výrazně zlepšilo astma. Může bez omezení sportovat a říká o sobě, že až nyní žije naplno.

 

obezitaAlžběta, 59 let

Alžbětu trápily kvůli obezitě velké bolesti kloubů, nejvíce kotníků. Rozhodla se řešit problémy s obezitou pomocí bariatrické operace a nastartovala tak nový, zdravější životní styl.

Alžběta podstoupila chirurgickou léčbu obezity, když jí bylo 45 let. Tehdy vážila více než 130 kilogramů. Na nadměrné hmotnosti se v jejím případě podepsalo narození dítěte, nezdravý životní styl i to, že přestala kouřit. Kvůli obezitě ji sužovaly silné bolesti kotníků a byla neustále vyčerpaná. I na běžné nákupy musela jezdit autem. Když jí praktický lékař doporučil, aby zhubla alespoň 45 kilogramů, cítila se špatně, protože nevěděla, jak to má dokázat. Negativní emoce se ale postupně změnily v motivaci a nedlouho poté šla Alžběta na bariatrickou operaci, při které jí udělali žaludeční bypass. Díky zákroku výrazně zhubla a stabilní váhu si udržuje už 14 let. Operace jí pomohla nastartovat zdravý životní styl. Alžběta je aktivní, čtyřikrát týdně sportuje a dbá na pestrý a vyvážený jídelníček. Ví, že na sobě musí dlouhodobě pracovat a dodržovat správný režim, ale potvrzuje, že to stojí za to.