obezitaZdravotní rizika

Obezita přináší řadu rizik. Kvůli vysoké hmotnosti jsou přetěžovány klouby i páteř a pacienti mohou mít mnoho pohybových potíží.
Obezita ohrožuje také fungování metabolismu a souvisí hlavně s diabetem mellitem (cukrovkou) 2. typu, zvýšenou hladinou cholesterolu, aterosklerózou a metabolickým syndromem. Obezita zkracuje život v průměru o 9 let a snižuje jeho kvalitu. Obezita může být příčinou psychických poruch (například deprese) a zhoršuje plodnost.

 • DM2T

  Diabetes mellitus 2. typu (cukrovka) je metabolické onemocnění, které postihuje hlavně dospělé osoby s nezdravým životním stylem. Pacienti s cukrovkou mají zvýšenou hladinu cukru v krvi. Buňky v organismu při cukrovce ztrácejí citlivost vůči inzulínu (hormonu tvořenému ve slinivce břišní), který snižuje hladinu cukru v krvi. Většina diabetiků (až 90 %) má problémy s nadváhou nebo obezitou.

  obezitaCukrovka se dá označit za velmi záludné onemocnění, protože pacienti zpočátku nemají žádné bolesti ani problémy, které by je nějak omezovaly. V České republice trpí cukrovkou přibližně milión osob a většina z nich má diabetes 2. typu. Počet pacientů se zvyšuje a cukrovka postihuje čím dál mladší osoby. Na rozvoji cukrovky se podílí špatná životospráva, málo pravidelného pohybu i obezita. Svůj vliv má také dědičnost.

  Součástí léčby cukrovky je dodržování diabetické diety, snížení hmotnosti a pravidelná fyzická aktivita. Někteří pacienti musí užívat léky nebo si píchat inzulín.

  Příznaky cukrovky mohou vymizet díky bariatrické operaci a úspěšnost tohoto postupu je 6krát větší než při běžné léčbě cukrovky. Většina diabetiků se po operaci, konkrétně po žaludečním bypassu, zbavuje do roka všech známek diabetu i léků, které na cukrovku užívali. Efekt operace je v tomto směru dlouhodobý a známky cukrovky se u 40 % pacientů nevrací ani po 10 letech.

 • Vysoký cholesterol

  Cholesterol je tuková látka, která je pro fungování těla důležitá, ale množství cholesterolu v krvi by nemělo převyšovat doporučené hodnoty. Pokud je hladina cholesterolu moc vysoká, usazuje se cholesterol v cévách a způsobuje jejich kornatění (aterosklerózu). Existují dva typy cholesterolu – LDL (ten je známý pod pojmem „zlý“) a HDL (označuje se jako „hodný“). Každý z nich má v organismu svou funkci. Vysoký cholesterol se podílí na rozvoji cévních i srdečních nemocí, proto je důležité si hlídat správné hodnoty. Zvýšený cholesterol se dá snížit pomocí správného jídelníčku, v některých případech je nutné užívat léky na snížení cholesterolu.

 • Metabolický syndrom

  obezitaMetabolický syndrom je soubor příznaků, které přímo souvisí s obezitou. Jedná se o zvýšený krevní tlak, zvýšenou hladinu krevního cukru nalačno nebo přímo cukrovku, vysoký cholesterol a vysokou hladinu dalších tuků v krvi.

  Metabolický syndrom zvyšuje riziko srdečních a cévních nemocí, rozvoje cukrovky a řady dalších chorob. Měl by se léčit jako celek. Při léčbě se kombinují například léky na vysoký krevní tlak a léky na cukrovku. Velmi důležitá je úprava životního stylu – pacienti by se měli zdravě stravovat, pravidelně se pohybovat a přestat kouřit.

 • Ateroskleróza

  Ateroskleróza je odborný název pro kornatění cév. Jedná se o proces, při kterém se v cévách usazují tukové částice a zužují je. Krev v cévách kvůli tomu nemůže správně proudit a hrozí, že se céva stane úplně neprůchodnou. V cévě může vzniknout také sraženina. Neprůchodná céva může způsobit srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. Příčinou kornatění cév je mimo jiné vysoká hladina cholesterolu v krvi. K rizikovým faktorům aterosklerózy patří také cukrovka, vysoký krevní tlak a celkově nezdravý životní styl.

 • Další komplikace obezity

  Kromě výše uvedených metabolických rizik bývá obezita spojena s dalšími komplikacemi. Jedná se například o mechanické komplikace související s nadměrnou hmotností a častější výskyt nádorových onemocnění. Obézní pacienti jsou častěji nemocní a mají celkově sníženou kvalitu života. Obezita je rizikovým faktorem také pro vznik spánkové apnoe. Jedná se o onemocnění, pro které je typické lapání po dechu a dočasná zástava dechu ve spánku. Pacienti se spánkovou apnoí jsou ohroženi kvůli poklesu hladiny kyslíku v krvi, opakovaně se v noci budí a přes den se potýkají s únavou, nevyspáním a zhoršenou výkonností. Spánková apnoe se zlepšuje téměř u všech pacientů po bariatricko-metabolické operaci, u některých osob problémy úplně vymizí.